ואף על פי כן

בחודשים הקרובים אנו (בפורום "עוד" של השדה הלאקאניאני) מסיימות לקרוא את סמינר 17, "ההפכי של הפסיכואנליזה" וזה, בין השאר, מביא אותי לחשוב ולומר משהו על השיח האנליטי:

השיח האנליטי, באופן הפכי לשיחים האחרים, איננו מתקדם, אלא הוא כמו הממשי שחוזר תמיד לאותו המקום. המקום הזה הוא הראשית בבחינת החור בהוויה, כלומר סיבת האיווי, אובייקט a קטנה.

מה שמביא אותי להיזכר במשפט ידוע מתוך הסמינר שאומר שבכל מעבר משיח לשיח מופיע מומנטרית השיח האנליטי. במעבר משיח לשיח יש התקדמות מכיוון שכל שיח מנסה לעשות "טוב יותר" ביחס לקודמו. כך מתרחש שינוי פוליטי וכך מתקיימות מהפכות מדעיות: נחוץ שבר אפיסטמולוגי שיקדם את המדע, והמאבקים לצדק ולשינוי חברתי ופוליטי הכרחיים כדי להרחיב את מעגל הצדק ולהיטיב עוד ועוד עם מעגלים רחבים יותר ויותר של בני אדם, של בעלי חיים, של הסביבה האנושית והלא-אנושית. האם החיסון לקורונה למשל אינו כלול בניסיונות השינוי והשיפור, בניסיונות קרטזיאניים, קאנטיאניים ואחרים להניח בסוגריים את המבנים האפיסטמיים שקדמו להם ולפתוח דף חדש, מחשבה חדשה שמייצרת הוויה חסרה חדשה? (והאם אין זה מטבעו של האקט להוליד מחדש את הסובייקט?)

כמובן, טבעו של כל שינוי שאיננו רק מיטיב, אלא גם מייצר בעיות חדשות. וגם משום כך הסיבובים השיחיים הם אינסופיים, צדק מושלם לא יגיע (מוטב שהטוב המוחלט לא יגיע…) והאדם הוא בן-תמותה (מוטב שלא יחיה לעולם…), ואף על פי כן המדע נע ומתקדם.

אבל השיח האנליטי הוא מעבר לקידמה, הוא חוזר כאמור לאותו המקום, לראשית, שמאפשרת את התנועה השיחית. הוא מאפשר לאוטופיות הגדולות, הפוליטיות והמדעיות, להתממש ובה בעת להיכשל. כמו בשיר ששר אריק לביא, חייבים להמשיך ללכת, אף על פי כן נוע ננוע. האם יש bien dire (אומר טוב) מובהק יותר לשיח האנליטי (ואולי גם לפסיכואנליזה בכלל, לסובייקט וללא מודע) מאשר אותו אף-על-פי-כן?

מאת: אורית יושינסקי טרופין

אורית יושינסקי טרופין, חוקרת ספרות ותרבות באוריינטציה לאקאניאנית, מרצה ועורכת. ד"ר לספרות כללית והשוואתית. תחומי העניין שלי הם פסיכואנליזה (בכיוון של פרויד ולאקאן), מרקסיזם, מחשבה צרפתית, ספרות של המאה העשרים והעשרים ואחת, אתיקה, פילוסופיה פוליטית ופילוסופיה של העבודה. הבלוג כולל מחשבות ורעיונות, עבודות שפורסמו בפורומים שונים ובכתבי עת ו-work in progress.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: