מה זה חסד רדיקלי?

"לפני כמה שבועות הייתי בפגישה אצל האנליטיקאי שלי אחרי תקופה של טלטלה רגשית רצינית מאוד, שבה הרגשתי כמו חוזרת בשאלה – היה איזה מהפך רגשי ואמוני קיצוני מאוד בחיים שלי. אבל באותה פגישה הייתי במצב של חזרה מן השאלה בתשובה. הייתה (אולי עדיין ישנה) תנודה קיצונית מאוד בין "הכל" ל"לא כלום". ביום של הפגישה הייתי ב"הכל", ומה שהאנליטיקאי שלי אמר הוא שמה שיעזור לי באופן אישי הוא להיות ב"לא-הכל" במובן של לא לשקוע בספק רדיקלי, מצד אחד, ולא באמונה עיוורת, מצד שני. כשחזרתי הביתה קראתי בעיתון המקוון של "הארץ" את ההספד של אודי אלוני על אמו. אחד המשפטים שתפסו אותי היה שאלוני כותב שאמו לימדה אותו "חסד רדיקלי: לדבוק במטרה ולהטיל בה ספק בעת ובעונה אחת." בעיני, למשפט הזה יש ערך של אומר, של אמירה (saying, énonciation) אנליטית, כך שהוא מהווה אחיו התאום (והמוצלח יותר) של ה"לא-הכל" שאמר האנליטיקאי שלי. המשפט הזה ליווה אותי לאורך כל אותו סוף שבוע שלאחר הפגישה האנליטית, והוא מלווה אותי עד היום. אני חושבת שהוא ממצה את האתיקה של הפסיכואנליזה באופן שהוא גם אניגמאטי וגם מעורר או מרמז או מחולל שינוי בקואורדינאטות של המערכת, כמו שז'יז'ק אוהב לומר."

 

הדברים הללו לקוחים מתוך ההרצאה שלי "מסע אל קצה הלילה: בין איווי להתענגות", שהועברה בפורום תל אביב בפברואר 2014. עד אוקטובר 2016 היה מונח כאן נתח מאותה הרצאה, שהסביר מהו חסד רדיקלי במונחים הרלוונטיים להרצאה. באותה עת (פברואר 2014) עדיין הייתי באנליזה שהתדרדרה מרגע לרגע. המערך האמוני שלי עמד בפני משבר, וזה לא פסח על האנליזה, על האנליטיקאי (שהיה לאקאניאני), על לאקאן בכבודו ובעצמו, על המחקר שלי ואולי גם על הווייתי בכללותה. הייתה זו הקלה גדולה לעזוב (בטריקת דלת) את הטיפול האנליטי שטיפח את המשבר עם שניסה "לטפל" בו, אבל נדרשו לי עוד כמה חודשים טובים, שהיו די רעים וכוזבים, כדי לחזור לאיתני – או כדי ליצור איתנות חדשה. אחד הסימנים לאיתנות חדשה זו היה הבלוג הזה, חסד רדיקלי. מצד אחר, או מאותו צד, האיתנות החדשה היתה ספוגה במשבר, המשבר הוליד אותה בכך שיצר שבר, כלומר ראשית, התחלה חדשה, אקט, יצירה. ה"מערך האמוני" שלי לא שב על כנו, אלא נוצק מחדש בתבנית אחרת, בלא-הכל או בחסד הרדיקלי. לא הייתי נגועה עוד, כבעבר, באמונה ללא ספקות, אלא נצרתי את הספקות שעוררו מחדש אמון ישן, סיבה ומטרה (Cause) ששכנה בי תמיד.

מאחר שעבר זמן (ועולם) מאז נובמבר 2014, זמן פתיחת הבלוג, אני מוצאת לנכון לעדכן את העמוד הזה. והרי העדכון:

עדכון מן ה- 22 באוקטובר 2016: מה זה חסד רדיקלי? אני לא יודעת לשלוף מן השרוול את התשובה. יש בביטוי הזה משהו אניגמטי עבורי, סתום ופרדוקסלי. איך חסד יכול להיות רדיקלי, שורשי, מהפכני? אולי אחת הסיבות לאניגמה היא שזהו לא ביטוי שלי, אלא ביטוי שנטבע על ידי אודי אלוני ואומץ על ידי ברגע של הארה, רגע ששינה מהלך חיים, את מהלך חיי – זה נשמע דרמטי; למעשה, השינוי היה מינורי וטקטוני כאחד.

אני לא יודעת בדיוק מה זה חסד רדיקלי. זהו כנראה מעין סינטום שקושר את הווייתי ואומר לי משהו על עצמי. הביטוי הזה, שם אב שעשיתי בו כבשלי, לא מעיד בעיני על "מידה טובה" השייכת למערכת מוסרית נורמטיבית, אלא דווקא על מידה "רעה" שמקושרת ל"סובייקט רע" (או "רעה"), סובייקט שמחוללת שינוי ושבר בסטטוס קוו ושמבצעת אקט של ראשית. סובייקט שממציאה "צו קטגורי" משלה ושנכנסת כך לספירה האתית. סובייקט זו גם יוצרת קריאה וכתיבה משלה כך שהיא נכנסת לספירה הפואטית.

חסד רדיקלי הוא, אם כן, גם אקט שהתחולל בי, שחוללתי, ברגע שבו נתקלתי בביטוי של אודי אלוני והביטוי שהוא המציא היכה ב"תו" הנכון, נגע באובייקט סיבת האיווי (כפי שלאקאן קורא לזה), בשורש הווייתי. אלוני אמנם המציא את הביטוי, אבל חסד רדיקלי התחולל בי בעבר "שמחוץ לזמן", עבר אקסטמפורלי ופרה-אונטולוגי, ויחד עם זאת, הוא התרחש או התממש בהיסטוריה הפרטית שלי.

בנוסף לכך שחסד רדיקלי הוא כוח מניע, הכוח המניע של האיווי, חסד רדיקלי הוא סגנון וגם מתודה. בעקבות אודי אלוני (עקבות עקלקלים), חסד רדיקלי מגלם רצון והבטחה שלא לקבל שום דבר כמובן מאליו: לחקור, לדרוש, לבקר ולהטיל ספק. אבל אין זה "ספק שהוא יאוש" (ברכט, "השבח לספק"), הספק של אלה המפקפקים "כדי להימנע מהכרעה." אלא זהו ספק רליגיוזי – אם אפשר לומר כך, ספק פורה שמייצר הבעת אמון – "דבקות במטרה", כדברי אלוני, באותה עת שבה הוא מתקיים. זהו ספק מכונן, שיוצר אקט, שיוצר הכרעה. ספק שמניע יצירה חדשה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s